Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun nedenlerinden büyük bir kısmı, %95 i psikolojik nedenlerdir. Herhangi bir nedenden dolayı, cinsellikle ilgili veya cinsel ilişkiye girme konusunda, bilinçaltı tarafından beyne yanlış, eksik mesajların, olumsuz, abartılı ve negatif komutların, verilmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.

Çocukluk, ergenlik, genç kızlık, yetişkinlik dönemlerimizde, ailemizden, akrabalarımızdan, arkadaş çevremizden, okuduğumuz izlediğimiz,  gördüğümüz, duyduğumuz, cinsellikle ilgili, eksik yanlış abartılı bilgilerin, bilinçaltımız tarafından beynimize olumsuz, yanlış şekilde aktarılması, bizde bu vajinismus denen durumun ortaya çıkmasına neden olur.

Bunlar nedir? Çok fazla örnek verebiliriz. Klasik olan ve herkesi etkileyebilen, kızlık zarının yırtılması ile acı ve kanamanın fazla olması, kanama nedeni ile hastaneye kaldırılma korkusu, bekâretin, kızlık zarının evleninceye kadar korunması düşüncesi, kasılmadan dolayı kilitlenme olabileceği düşüncesi, gebe kalma korkusu, katı ahlak kuralları, cinsel bilgi eksikliği, cinselliğin kadınlar için kötü, çekinilmesi gereken bir durum olması, abartılmış ilk gece hikâyeleri ve mitleri. Örnekler çoğaltılabilir.

Farkındaysanız yanlış, abartılı, eksik mesajların, bilinçaltımız tarafından, doğruymuş gibi kabul edilip, beynimize ulaşması, bizde vajinismusu ortaya çıkartmaktadır. Burada, önemli olan bilinçaltı, doğruyu doğru, yanlışı da doğru kabul eder. Bu durumda beynimiz yanlış bilgilendirilmiş olmakta ve bu durum karşısında gerçekte olmayan korku ve endişe halini yaratmaktadır, psikolojimizi olumsuz şekilde etkilemektedir. Tıpkı bilgisayar gibi, yanlış veri, yanlış sonuç ortaya çıkmaktadır.

Hastalarımızdan örnek verecek olursak; çocukken etek traşı olma esnasında, arkadaşlarının vajeninin çok küçük olduğunu söylemesi. Sonuç 8 yıllık vajinismuslu olarak bize başvurdu; almış olduğu yanlış mesajla, bilinçaltı, beynine vajenin çok küçük olduğu bilgisini veriyor. Beyninde vajenin çok küçük olduğunu taşıyor. Evlenince de eşiyle cinsel ilişki sırasında penisin giremeyeceğini yorumluyor. Lütfen dikkat! Yanlış bir mesaj, ne büyük endişe ve korkuya neden oluyor. Eşiyle 8 yıl bu yüzden cinsel ilişkiye giremiyor. Bizim kliniğe toplam, 3 kez gelip sorunu çözdü. Daha sonra gebe kaldı.şu an evlilik hayatı ve cinsel yaşamında çok mutlu.

Başka bir hastamız, flört döneminde, şimdiki eşiyle cinsel yakınlaşmaları olduğu zamanlarda, kendini cinsel ilişkiye hazır hissedip, cinsel ilişkiye girmek istiyor.erkek eşi ise evlenmeden cinsel birliktelik yaşamak istemiyor, bu konuda tutucu, bayan tüm ön sevişmelerinde, kendine eşiyle ilişkiye girmeme mesajını veriyor. Çift evleniyor ( 3 yıllık vajinismus).görüldüğü gibi bu mesajla ilişkiye girmeyeceksin komutunu beyne devamlı taşıyor. Kliniğe 3 kez gelip vajinismusu çözdü. Gereksiz bir 3 yılı huzursuz geçirmiş oldu.

Bir hastamız gebe kalmaktan korkuyor. İlkokulda izlemiş olduğu bir Türk filminde,yoğun kar yağışı nedeniyle doğum eylemi çeken bir hasta doğuma, hastaneye götürülemiyor ve doğum zorlu kış şartlarında yolda oluyor ve hastamızın bizdeki ilk seanstaki cümlesi gebe kalmaktan korkuyorum idi. Hasta cinsel ilişkiden, gebe kalmaktan ve doğumunun çok zor olacağını düşündüğünden dolayı cinsel ilişkiye girememektedir. Dikkat ederseniz bilinçaltının bu durumu kullanması ve 3 yıllık vajinismusa yol açtığını göreceksiniz.

Başka hasta, sağlık personeli; adetleri çok ağrılı geçmesi üzerine, hastanede kızlık zarının kalın olduğu söyleniyor.sonuç 6 yıllık vajinismus 4 kez gelip problemini yendi.unutmayın yanlış mesaj. O kadar çok örnek var ki, ama hepsinin de nedeni aynı. Bilinçaltımızın beynimize yanlış mesaj vermesi geriye kalan küçük bir kısmında ise, anatomik bir engel söz konusudur.kızlık zarının kalın, yüksek kenarlı olması, vajinada septa, perde, gibi ilişkiye girmeye engel olabilen durumlardır.

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Hemşire Büşra Hanımın vajinismus/ilk gece korkusu hakkındaki yorumları

Ben Büşra 1 yıllık evliyim. 25 yaşındayım. Öncelikle eşimi çok seviyorum. Evlendiğim gün hayatımın en önemli, en özel günü olmalıydı fakat olmadı. İlişkiye giremiyoruz. Çok ağrılı, çok sancılı bir dönem geçiyorum. Aşırı korku, endişe, tereddüt hepsi bir arada. Eşimin yüzüne bakmak bile istemiyorum. Kendimi suçlu ve mahcup hissediyorum. Bende o anlatılan mutluluğu, huzura bulmak istiyorum. Evet ben kendime inanıyorum, güveniyorum yapacağım, başaracağım. İlk seansıma gireceğim heyecanlı ve korku doluyum. Günlerden Çarşamba ve ben Pazar günü yepyeni, mutlu bir hayata adım atacağım. Bunu da başarabilirim. En büyük destekçim eşim. Bunu ikimiz için başaracağım.

busra samsun


Vajinismus Tedavisi İstanbul - Öğretmen Sedef Hanımın vajinismus ve ilk gece korkuları hakkındaki yorumları

Ben 28 yaşında 2,5 Aylık evli bir öğretmenim. İlk geceden bugüne kadar bir cinsel ilişkide bir takım problemler yaşadık. Eşimle birlikte olamadık. Ön sevişme sürecinde herhangi bir problem olmamasına rağmen konu cinsel birlikteliğe geldiğinde acı hissi baskı kasılmalar oluyor. Eşimi itiyorum en son az bir giriş olacakken hemen ittim, hem de bağırarak kaçtım. Evleneli kısa bir süre olmasına rağmen sürekli ağlama ve psikoloji bozukluğu yaşadım. Artık tedavi olmam gerektiğini anladığımda araştırmalarım neticesinde Saygın Hocamı buldum.  Bu konuda annemde Doktor beyi aramış ve bu konuda beni rahatlattı. Bugün buradayım.  Ön görüşme sonrası Erzurum dan geldiğim için ilk seansıma bugün başlayacağım, içim hala sıkıntılı. Aslında başarabileceğime inanıyorum. Ama yine de korkularım var; bu durumu yenip, eşimle çocuklarımla mutlu bir hayatım olmasını istiyorum. SEDEF


Vajinismus Tedavisi Niğde  - Meral Hanımın ilişkide kasılma hakkındaki yorumları

Merhaba Ben Meral; 29 yaşındayım 2 yıllık evliyim. Evlilik öncesinde ilk gece ile ilgili korkular yaşıyordum. Gerek çevremdekilerin anlatış şeklinden gerekse kafamdaki düşünceler korkularımı gün yüzüne çıkarıyordu. Evlendim. Ancak ilişkiye girememe sorunu yaşamaya başlamıştım. Eşimi seviyordum ancak onunla birlikte olamıyordum. İlişkiye girme denemesinde hep başarısızlıkla sonuçlanıyordu. 2 yıl sonunda İnternetten Saygın Beyi bulduk Bugün ilk seansıma gireceğim. Görüşmeye geldiğimde beni rahatlatan bir doktorum vardı. Umarım çok geçmeden bu illetten kurtulabilirim.

 

meral

Son söz : vajinismusta, bu yanlış düşünce kalıbını beyninizde taşıyarak, çözüm öncesinde, engel sizsiniz, ne zaman bu yanlış düşünce kalıbını doğru düşünce kalıbı ile değiştirmeye kalkarsanız bu sefer engelsizsiniz!!!!!!

Op. Dr. Saygın micozkadıoğlu
Kadın doğum uzmanı 
Vajinismus ve vajinismus tedavisi ile ilgili görüşleri

Kategori: Makaleler

Etiketler: Vajinismus, cinsel ilişkiye girmek, Vajinismus Nedenleri

Find the last offers by SkyBet at www.bettingy.com BettingY.com Bonuses
 • AA-Bahar
 • AA-Kayra
 • AA-Kutay-2
 • AA-Kutay
 • AA-Sezeryan2
 • AD-Bahar2
 • AD-Dogum3
 • Ahmet
 • BA-sezaryan
 • Ceren
 • Dogu
 • Elif
 • Fatih
 • Hira-2
 • Serpil-Kutay
 • Zehra-2
 • Zehra
 • ZehraDogumu
 • Zeki
 • deniz