• Vajinismus

İlk Gece Korkusunu Yenmek İçin 5 Öneri

İlk Gece Korkusunu Yenmek İçin 5 Öneri

İlişkiye girme aşamasında, ilk gece korkularınız nedeniyle sorun yaşamaktasınızdır. Genellikle olmayan bir duvarın olduğunu ve ilişki sırasında ağrı, acı ve kanama olacağını düşünürsünüz. Kendinizi kasar ve eşinize engel olup istemenize rağmen cinsel  ilişkiye giremezsiniz. İlk başta kendinize vajinismusu konduramayıp ilerleyen günler için denemeler yapmanıza rağmen hala sorun devam ediyorsa ve kendi başınıza bir yol alamıyorsanız vajinismusla ilgili bir destek almanızı öneririz. Çünkü vajinismusla geçirdiğiniz süre sizi, eşinizi ve evliliğinizi yıpratır. O yüzden doktor Saygın olarak sizlere kesinlikle etkili olacağını düşündüğüm 5 önemli tavsiye önereceğim.

İlk gece korkularını yaşayan kadınlar, ilişki sırasında neler düşünür, ilişkiye giremeyince ne hisseder bir fikir vermesi amacıyla sizlerle paylaşıyoruz.

İlk gece korkusu nedenleri

1. Vajinismus problemini bazı kadınlar hiç duymamış olabilir yada kendilerine  ilk gece korkularını yakıştıramayabilir. Vajinismusla geçirdiğiniz zaman en başta sizin özgüven kaybınıza ve evliliğinize olumsuz yansır. Eşinizlede zaman içinde cinsellikle ilgili soğukluk ve cinseliklikle ilgili disfonksiyonlar gelişebilir. Bu nedenle her şeyden önce durumunuzu netleştirip, vajinismus hastalığınızı nasıl çözeceğinize dair bir plan yapmanız son derece önemlidir.

Vajinismus tedavisi istanbul - Avukat Tülin Hanımın vajinismus hakkındaki düşünceleri

Hayatınızda herşeyin üstesinden gelebileceğinize inanmış biri olarak balayınca vajinismusla tanışınca kendinize konduramazsınız ve zamana bırakarak görmezden gelirsiniz. Başarısız ilişki denemelerinden sonra çeşitli tavsiyeler alıp bu sorunu hala yaşıyor olabilirsiniz. En büyük hata da hastalığı görmezden gelmek, zaman bırakmak, eksik ve yanlış tedavilerle zaman kaybetmektir. Eşinizin vajinismus konusundaki anlayışı hastalığınızı çözmek yerine ötemelenize neden olur. Aslında vajinismus size bilinç altınızın oynadığı güçlü bir oyun. Kişiye uygun  tedavilerle kısa sürelerde yenebileceğiniz bir problemdir.

Tulin-Avukat

 

Nişanlıyken vajinismusu fark etmek ve bu yüzden evliliği ertelemek...

Nişanlıyken vajinismus probleminizi öngörebilir ve balayınızı, evliliğinizi vajinismustan kurtarmak için daha erken davranabilirsiniz. Tıpkı Fransadan gelen Ceren Hanımın vajinismus nedeniyle evliliğini ertelemesi size bir fikir verebilir.

2. Kendi başınıza İlk gece korkusunu çözmek isteyip, günler, aylar, hatta yıllar geçiyor olmasına rağmen vajinismusu çözemediyseniz de, ilk gece korkularınızı uzun zaman dilimlerine bırakmamalısınız , bu süreci uzatmadan vajinismus hastalığını kabul ederek, siz ve eşiniz vajinismusla birlikte uzun süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Vajinismusla birlikte uzun süre yaşamanız halinde, kendinizde bir çok şeyi de yavaş yavaş kaybetmeyle karşı karşıya kalabilirsiniz. En başta kendi özgüveniniz yok olur ve buna bağlı olarak da, yaşam kaliteniz tamamen azalır. Geçen günler,aylar,yıllar sizin yaşınıza bağlı olarak da İlk gece korkularınız nedeniyle gebe kalma şansınız her geçen gün azalmaktadır. Kadının 35 yaşından sonra hızla yumurtalık rezervleri azalmaya başlar ve siz vajinismusu çözmüş olabilirsiniz fakat bu sefer de azalmış yumurtalık rezerviniz nedeniyle bebek sahibi olabilmek için çaba sarfetmek durumunda karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gül Hanımın Vajinismus Hakkındaki Düşünceleri

Gul-istanbul

3. Vajinismus hastalığında unutulmaması gereken çok önemli konuların başında, zamana bırakmaktır. Vajinismusla geçen her zaman sizi daha çok üzmekte, yıpratmakta, bezdirmekte,eşinizden sizi soğutmaktadır. Bu süreçler sizi eşinizden ayırabilir, hatta boşanmaya kadarda götürebilir. Bu nedenlede  vajinismusu çözmek için bir düşünceniz, planınız,stratejiniz mutlaka olmalıdır. Sizin ilk adım olarak  bir muayene olup, nadir de olsa anatomik bir sebepten dolayı olma ihtimalini ekarte etmektir, çünkü alacağınız vajinismus tedavisi nedene yönelik olmalıdır. Kalın kızlık zarları ilişkiye girmenize fiziksel olarak engel olabilir. Bu durumun atlanması sadece size zaman ve moral kaybettirir. 

Kızlık zarınız da kalınlık varsa ve her cinsel ilişkiye girmenizi zorlayacak yapıda ise siz ne kadar isterseniz isteyin, ne yaparsanız yapın, vajinismus hastalığını kendi çabalarınızla çözmek istemiş olsanız da, gerekli çabalarınız olmasına rağmen hala cinsel ilişkiye girme probleminizi sorgulamaktasınızdır. Bu nedenle de vajinismus hastalığın da mutlaka uzman jinekolojik muayenenizi olup Klinik tecrübelerim nedeniyle sizlere tavsiyede bulunmak isterim ki, kızlık zarı kalın olmaması halinde, kişiyi rahatlatmak amaçlı, gereksiz hymenoktomi operasyonları da size zaman ve para kaybına sebep vermektedir. Vajinismus problemini, gerek olmadığı halde yapılan kızlık zarı ameliyatları sonucu da vajinismus probleminiz hala devam etmektedir. Bu durum da vajinismus hastalığınıza bir de moral bozukluğu eklenir. Bazen de tersi olur, yanlış değerlendirilir. Yada gerçekten kızlık zarı sıkıntılı kalınca olmasına rağmen normal yapıda denilmiştir. Bu halde de anatomik olarak kişinin eşiyle ilişkiye girmesi imkansız değilken, kadın cinsel ilişkiye giremediği için kendisini sürekli suçlayarak, eşini daha çok yıpratarak sırf eksik, yanlış değerlendirmeler sonucu. Bu yüzden de mutlaka güvenilir deneyimli tedavi merkezlerinde değerlendirilmesi çok önemlidir. Hatta bazen de probleminiz tedavilerinize rağmen aksamaktaysa ve vajinismus hastalığınız hala devam ediyorsa da bu konuda tecrübeli ikinci bir kadın doğum uzmanına muayene olmak ve düşüncelerini almanızın gerekebileceğini de sakın unutmayın. Kızlık zarı konusunda bilgilendirilmeniz çok önemlidir.  Anatomik nedenli kızlık zarıyla ilgili şenay hanımın yaşşadıklarını bir fikir vermesi amacıyla paylaşıyoruz. 

İstanbul'dan Şenay Hanımın Vajinismus Hakkındaki Yorumları

Bu bir teşekkür mektubundan çok daha fazlası. Bu mektubu yazabilmek. Çoğu zaman bunun olabileceğine kandım inancımı yitirirken şimdi bu mektubu yazabilmek. Tam 5 yıla sığmış bir kâbustan uyanmak. 5yıl boyunca hayatımın en merkezinde olan vajinismus problemini şimdi çözebilmiş olmak kelimelere sığdırılamayacak bir mutluluk. Bu 5 yıl süresinde en mutlu olduğum anlarda bile mutluluğumu gölgeleyen bu sorundan kurtulmanın ne demek olduğunu anlatmak gerçekten çok zor. Bu mektubu yazabilmemi sağlayan Saygın Beyle ne kadar teşekkür etsem az kalacaktır. Hayatımın sonuna kadar minnetle anacam. Benim hikâyem biraz daha farklıydı. Anatomik bir sıkıntının sebebiyle, yani kızlık zarının kalın olması sebebiyle yaşanıyordu. Tabi bunu buraya gelince öğrenebildim. Daha önce 2 farklı jinekologa muayeneye girmiş olmama rağmen onların fark etmediği Saygın Beyin ise 3 dk’da fark ettiği bir sebeple; bunun için operasyon geçirmem gerektiğini söyledi. Tamam dedim, düşünmedim bile o güveni sağlıyordu zaten. Sonrasında tedaviye devam ettik ve bu noktaya gelebildim. Bana hiç zaman kaybettirmedi. Benim için en önemli şey buydu. Yanlış bir tedaviye, zaman kaybına dayanabilecek bir psikolojim yoktu. Operasyon sonrasında tedavi süreci inanılmaz kolaydı. Teşhisinin ne kadar doğru olduğunu böylece bir kez daha anlamış oldum. Bu süreçte tam bir pişmanlığım oldu. Keşke, keşke daha önce gelseydim buraya. 5 yıl beklemeden, bunca zaman bu sıkıntıyı yaşamadan bu sorunu yaşayanlara yapabileceğim en büyük tavsiye budur sanırım. Beklemeyin, beklemeden başlayın vajinismus tedavisine. Gün içinde aklıma gelip, mideme ağrılar saplayan bir sorunum yok artık. Buna hala inanamıyorum. İkinci adım olarak, bu tedaviye başlamamın ama sebebi olan bebek sürecine gireceğiz inşallah. Umarım onu da yazmam ve onun için de saygın bey’e bir kez daha teşekkür etmek şansım olur inşallah.

Simal vajinismus

4. İlk gece korkularınızı yenmek, vajinismus dan kurtulmak siz istedikten sonra doğru yönlenmelerle mümkündür. Sizin için en önemli  unsur  az da olsa vajinismusu yenmek için sadece sözde kalmayan gayretleriniz ve çabanızdır. Az bir gayretiniz vajinismusdan kutulmak için en önemli  anahtarınızdır.

Hemşire Eylül Hanım'ın vajinismusla yaşadığı deneyimleri, bir sağlıkçı olarak  vajinismusla yaşamak neler hissettirir, vajinismusu yendiğinizde hayatınızda neler değişir? bir fikir vermeniz amacıyla sizinle paylaşıyoruz.

5. Vajinismusdan kurtulmak  yerine, bebek sahibi olmak için başka yollarda   yardımcı üreme teknikleriyle bebek sahibi olma gayretinde olmak, çifte vakit  kaybettirir, bebek sahibi olsanız da, olamazsanız da. Çünkü yardımcı  üreme teknikleriyle şansınız iyi  gider  siz anne baba olursunuz.Ama vajinismuslu  bir annesinizdir. Vakit  kaybınız daha da artmıştır ve bebekle uğraşmak  nedeniyle,  sizi hedefden  daha da uzaklaşılmaktadır.Bunun yanında . vajinismusu yenmeden ve de yardımcı üreme teknikleri ile gebelik luşmazsa da  zaman kaybına,moral ve   maddi kayıplar da eklenir.

Begüm Hanımın Vajinismus ve Tüp Bebek Hakkındaki Düşünceleri

Vajinismus problemini çözmek için kendiniz çabalamışsınızdır ama problem devam ettikçe birbirinizi suçlarsınız. Geçen 4 yılın sonunda herkesde olduğu gibi size de bebek nezaman soruları bunaltabilir. ayrıca sizde anne&baba olmak isteyebilirsiniz. Bebek sahibi olabilmek için aşılama ve tüp bebek tedavisi alabilirsiniz. Sonuçta bu tedaviler sonucu gebelik elde edemeyebilir, etseniz bile hala sorununuz sizle birlikte yaşamaya devam etmektedir.

Begum-Tup-bebek


Evlenmeden önce vajinismusu fark etmek ilişkide acı ağrı olur mu?

Merhaba; Şuanda 3 aylık evliyim. Vajinismusla tanıştığımda tam bir kâbustu diyebilirim. Aslında evlenmeden öncede tahmin ediyordum yani ilk gece korkularımın farkındaydım. Ancak belki de yanlış düşünüyorumdur. Evlendikten sonra böyle bir şey yaşamam diye düşünürken korktuğum başıma gelmişti. Büyük üzüntü kaplamıştı beni. Her gece gözyaşıyla bitiyordu. Hep sessiz ağlamalarımı sadece ben bilirim, eşim dahi bilmedi. Her sabah uyandığımda bugün yeni bir gün, güzel bir gün olacak ve işte bu gecede güzel geçecek diye kendimi motive etsem de gece olduğunda sonu hep hüsranla bitti. Evliliğimin 1 ayında vajinismus için doktora gitmeye karar verdik. Önce kadın doğum doktoruna gittik. Bu durumun psikolojik bir vaka olduğunu belirterek, bizim bir psikoloğa gitmemizi söyledi. Ancak benim psikolojik bir problemim yoktu. Eşimin araştırmaları sonucunda bir gün evde bana bir doktor buldum istersen sende internetten bir bak karar verirsen randevu alacağım dedi. Siteyi araştırdıktan sonra ve hastaların yazdıkları mektupları okuyunca içime bir umut düştü ve tamam gidelim dedim. İlk randevuyu gittiğim gün beni neler beklediğini merak ediyordum ve heyecanlıydım. Saygın beyle tanıştım. Saygın bey o kadar pozitif yaklaştı ki kesinlikle benimde bunu yapabileceğimi beynimin her köşesine işledi. Desteğini hiçbir zaman bırakmadı, tedaviye başladıktan sonra 4 seans sonrasında ilişkiye girebildim. Gerçekten hissetmedim anlamadım bu kadar kolay olamazdı bu kadar basit hiç olamazdı ne düşünmüştüm neyle karşılaştım. Çok komikti acı ağrı kanama hiç birisi kesinlikle yoktu. Bu kadar basit bir şeyi nasılda abartmıştım kendime kızdım. Eşimi, kendimi üzdüğüme yanıyorum. VE GÜLÜYORUM. Böyle bir problem yaşıyorsanız kesinlikle tedavi ye bir an önce başlamanızı ve Saygın Beye güvenmenizi, inanmanızı, dinlemenizi dilerim. Saygı ve Sevgilerimle. / TÜLAY
Orjinal mektubu okumak için tıklayınız...

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Leyla Hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

Sevgili Saygın Bey; 2,5 aylık evliyim, daha fazla zaman kaybı olmaması açısında sizi tercih etmiş bulunmaktayım. Bu durumda olduğum için kendimi kötü hissetmeye başladım. 2,5 yıllık aşkın bir beraberliğimiz var eşimle hiç bu durumda olacağımı düşünmemiştim. Evlendiğimiz günü iple çekiyordum. Nişanlılık dönemizde yaklaşmalarımız olduğu için bu durumun bu noktaya geleceğini hiç aklıma getirmemiştim. Bazı geceler saatlerce düşündüğüm zamanlar bunu sorunu neden yaşıyorum bu kadar zor mu? Herkes yapı da ben neden yapamıyorum diyerekten, daha bir sürü şey. Eşimi çok seviyorum aramızdaki bağlılığın zedelenmesine izin vermek istemiyorum. Cinsellik evlilik için çok önemli ,birbirimizi kırmadan ve yıpratmadan iyi bir sonuç almak istiyorum. Zaman bizim aleyhimize işliyor, her geçen gün bizim kaybımız. Biran önce bunu eşimle çözüp bebek sahibi olmak istiyorum. Bir daha ki mektubumdan sevinçlerimi paylaşmayı ve birden iyi bir sonuç alıp bunları da paylaşmak istiyorum.

 

SONUÇ Yeter k sizi vajinismusu yenmek isteyin, kendi başınıza  vajinismusu yenemiyorsanız da vajinismus sizi yenmeden  bir adım atın.

Etiketler: Cinsel İlişkiye Girememek Nedir, İlk gece korkuları

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus, kadının tamamen kendi iradesi dışında, elinde olmayarak, istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri yaşayan kadınlar, cinsel ilişki sırasında kasılmaları sonucunda ilişkiyi tamamlayamaz ve genellikle cinsel ilişkinin tehlikelerine inanan aileler ve kültürlerden gelmektedir.Özellikle evlilikten önce, cinsellik değerlendirmesi olumsuz ve kötü gözle bakılır.

Vajinismus muyum?

 • Cinsel ilişkinin sıkıntılı, acı ve ağrılı olması,
 • Partneri ile cinsel ilişkiye girmekten çekinme, korkma ve bunun sonucunda da  cinsel ilişkiye girememek,
 • Cinsel ilişkinin kısmi olması “penisin bir bölümünün vajen içine girmesi”,
 • Vajina içine parmak yerleştirememek,
 • Vajina içine tampon sokamamak,
 • Kadın doğum muayenesinde vajinal ultrasonu yaptıramama,
 • Kadın doğum muayenelerinden endişe duyma, jinekolojik masaya çıkamamak,
 • Vajinen içine tıbbi tedavi amaçlı vajinal fitil veya vajinal kremi kullanamamak

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinin başarılı olabilmesi için kişinin niye vajinismus, niçin vajinismus, neden vajinismus olduğunu iyi bilmek, iyi anlamak son derece önemlidir. İnsanların hayata bakışları, nasıl farklı pencerelerden oluyorsa ve farklı görüyorlarsa aynı şey vajinismus içinde geçerli. sonuçta kişinin vajinismusla ilgili hikayesi, korkusu, endişesi, eşiyle olan durumu, eğitim durumu farklı olabilmektedir. O yüzdende vajinismus tedavisi kişiye yönelik planlanmalıdır.
 • AA-Bahar
 • AA-Kayra
 • AA-Kutay-2
 • AA-Kutay
 • AA-Sezeryan2
 • AD-Bahar2
 • AD-Dogum3
 • Ahmet
 • BA-sezaryan
 • Ceren
 • Dogu
 • Elif
 • Fatih
 • Hira-2
 • Serpil-Kutay
 • Zehra-2
 • Zehra
 • ZehraDogumu
 • Zeki
 • deniz

Bize Ulaşın