• Vajinismus

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus bir hastalık olmayıp, çözümü olan bir problemdir. Vajinismus probleminin çözümü için öncelikle problemin yani vajinismusun tanımını bilmek ve vajinismusun neden, niçin ortaya çıktığını bilmek gerekir. O yüzden siz vajinismus hastalarımıza konuyu daha iyi anlatabilmek için öncelikle vajinismusun birkez daha tanımını hatırlatmakta yarar görüyoruz. 

Vajinismus istenmesine rağmen cinsel ilişkiye girememe problemidir. Bu durum kişinin iradesi dışında gelişmekte ve elinde olmayarak, refleks olarak bacaklarını kapatabilmekte, eşini itmekte sonuçta cinsel ilişkiyi sağlıklı bir şekilde tam olarak tamamlayamamasıdır. Buna neden olan birçok faktör sayılabilir. Bununla ilgili daha ayrıntılı bilgilendirmeyi ilgili bölümlerde takip etmek için Cinsel ilişkiye girmekten neden korkuyorum makalesini okuyabilirsiniz

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

Vajinismusu yaşayanlara özgü olan 10 şey

Vajinismusu yaşayanlara özgü olan 10 şey

Severek evlenmişlerdir ama hasretle bekledikleri ilk geceyi ilişkiyle ilgili duydukları bir takım abartılı yanlış ve eksik bilgilerden dolayı tamamlayamazlar. İlk gece korkuları devam edip vajnismusla ilgili tedaviler alıp hala eşiyle cinsel ilişkiye giremeyip bu problemi hiçbir zaman çözemeyeceği düşünmek... oysaki uygulanan vajinismus tedavileri kişiye uygun ve yönelik değildir. Eşiyle ilişkiye girememe sorunu vajinismusun sadece kendilerinde olduğunu sanırlar. Kızlık zarı operasyonu olursunuz ama yine vajinismusla yaşamaya devam edersiniz. 
Mucizevi bir şekilde dışa boşalmayla gebe kalır, çocuğunuz olur ama eşinizle olan mutsuzluğunuza çare olmaz. 

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

Nişanlıyken Vajinismusla Yaşamak

Nişanlılık süresini uzatırsınız ve yıllarca nişanlı kalabilirsiniz bu süreçte defalarca vajinismus için tedavi almışsınızdır,hatta vajinal bölge kasılmalarınızı önlemek için tıbbi kas uyuşturmaları yaptırmışsınızdır ama ilişkiye hala giremiyorsunuzdur.Elinizde olmadan kasılıyor sevgilinizi itiyor olabilirsiniz.Oysaki vajinismus tedavi edilebilir bir problemdir ve sizin de çok az bir gayretinizle doğru tedavi yöntemleriyle sizin nedenlerinize göre verildiğinde kısa surede yenersiniz. Vajinismus hastalığını yendikden sonra evlilik tarihinizide en kısa sürede alırsınız Tıpkı demet hanım gibi

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Nişanlı Demet Hanımın vajinismus tedavisi hakkındaki yorumları

Merhaba; Bundan 3 sene önce vajinusmus hastası olduğumu öğrendim. Nişanlımla beraber bu işi halledene kadar evliliği erteleme kararı almıştık. Bugün olacak, yarın olacak , bu sefer hazırım derken epeyce bir zaman geçti. Cinsel terapiste gitme kararı aldım. 4-5 seans sonrası bırakma kararı aldım, bana iyi geleceğini düşünmedim. Vajinismus seanslar sadece konuşma şeklinde geçiyor ve yol alamıyordum. Biraz zaman geçmişti ve benvajinismusu yenmek için  vajinal  kasımın uyuşturmak çare olabileceğini düşünerek bir operasyon geçirdim. Gel gelelim yine bir sonuç alamadım. Zaman geçiyordu ve ben iyiden iyiye ümidimi kesmeye başlamıştım. Ancak nişanlım ve ben birbirimizi çok seviyorduk,vajinismusun  üstesinden gelebileceğimize inanmak istiyorduk. Fakat ben içten içe karamsardım ve saldırgan olmaya başlamıştım. Birçok şeyi takıntı haline getirmeye başladım, sırf bu başarısızlığım ört bas etmek için  vajinismus tedavisi için internette araştırma yaparken Saygın Beyi buldum. Hemen randevu aldım. Bu benim son şansımızdı. İlk görüşmeye geldiğimde kapıda beni karşılayan o güleryüz Mine abla , konuşmaları ve pozitif yaklaşımıyla beni yüreklendiren Saygın hocam bir nebze olsun rahatlamamı sağlamıştı. Muayenede kızlık zarımın normalden kalın olduğunu öğrendim. Operasyona gerek olmadığını, bunu aşabileceğimizi söyledi. 1 seanstan işime bir umut kaplamıştı bile. O mektupları okuduğumda acaba ben de yazabilecek miyim böyle bir teşekkür mektubu diye düşünürken, şuan o düşündüğüm şeyi yapıyorum. En önemlisinin kendine inanmak olduğunu çok iyi anladım. Saygın Beyin verdiği egzersizleri harfiyen uygulamak da hedefe ulaşmanın en büyük anahtarı 2,3,4 vajinismus seansı  derken başarmıştım. Başardığım an resmen duygu patlaması yaşadım. Hem ağlıyor hem gülüyordum. Yıllarca ben bunun için mi beklemişim dedim. Meğer  ilişkiye girmekle ilgili korkacak gramlık bir şey bile yokmuş ortada. Şimdi düşünüyorum da keşke daha önce bulsaymışım Saygın Hocamı. Bana bu kadar destek olduğu için, inandığı için, sabırla uğraştığı için ve başarmamı sağladığı için ne kadar teşekkür etsem az, her geldiğimde sıcak gülümsemesi ile beni karşılayan , naif konuşmasıyla sakinleştirip, cesaret veren Mine Ablama da en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ömür boyu sizlere minnet duyacağım. Sevgiler. DEMET

 

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

Vajinismusta Nelerle Karşılaşacaksınız

Cinsel ilişkiye girmekte problem yaşıyorsanız ve diğer ilişki denemelerinizde de bu sorun devam ediyorsa, "Vajinismus muyum?" testini çözmenizi tavsiye ederiz.  Eğer vajinismusun getirdiği huzursuzluk ve sorunlarla karşı karşıyasanız, hiç üzülmeyin. Çünkü bir kadın doğum uzmanı olarak kesin biliyorum ki sizinden diğer kadınlardan hiç bir farkınız yok ve Allah sizi farklı yaratmadı ki artı sizinde doğaya karşı gelme lüksünüz yok ki...

Vajinismusu yaşayan kadınların çoğu sadece kendilerinin eşiyle ilişkiye giremediğini sanar ve öyle bir duruma gelir ki, kendilerini diğer kadınlardan gerçekten hem fiziksel, hem ruhsal olarak farklı hissederler. Hatta bazende eşlerinin kendileri için doğru insan olup olmadığını düşünürler.

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

Vajinismus Hastalarına 7 Önemli Uyarı

Vajinismus Hastalarına 7 Önemli Uyarı

Cinsel ilişkiye girememe nedeniniz ne olursa olsun, gerek psikolojik, gerek anatomik olsun, size uygun doğru vajinismus tedavi yöntemleriyle vajinismus hastalığınızı kısa sürede çözersiniz. Çünkü Allah  hiç kimseyi seçmiyor, sizi de seçmedi. O yüzden de hayatınızı, evliliğinizi seyretmek yerine çok az bir gayretle vajinismusu yenip, evliliğinizi  yönetin...Çünkü vajinismus ilk başta sizi, eşinizi ve eninde sonunda beraberliğinizi olumsuz şekilde etkileyecek ve bir şekilde hayatınızın bir döneminde karşınıza çıkacaktır.İster istemez özgüveniniz azalacak,kendinizi tam evli gibi hissetmeyeblirsiniz. 

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

Vajinismusta Erkekler Ne Düşünür?

Vajinismusta Erkekler Ne Düşünür?

İlk gece korkusu nedeniyle eşiyle ilişkiye girmekten kaçan ve başarısız denemelerin ardından ilişkiden soğuyan ve cinsel isteksizlik duyan kadın bu durumda yaşarken birde karşı tarafın kendisini anlamasını ister. Ama bu arada geçen süreyle birlikte özellikle vajinismus konusu hakkında bilgi sahibi olmayan çiftler de süre uzadıkça erkeklerin de duygu durumlarında bir takım değişiklikler gelişebilmektedir
Vajinismus nedeniyle her ilişkiye girme denemesinde ilişkinin başarılı olamaması sonucu eşinin kendini istemediğini düşünebilir.

Başarısız ilişki denemelerin ardından kadın kendine güvenini yitirir ve üzüntüyle ve ağlamakla sonlanan ilişkilerden bıkan kadın ilişkiden soğur ve cinsel soğukluk gelişebilir. Erkek de bunu kendisi ile ilişkilendirebilir, istenmediğini düşünebilir. Başlangıçta deneme sıklığı fazlayken ve geçen süreyle azalan ve belki de zamanla hiç denemeyen ilişki girişimleri erkekte; "benimle cinsel ilişkiyi girmekten neden kaçıyor?" sorusunu sorar ve erkekte zamanla cinsel isteksizlik ve soğukluk kızgınlık alınganlık oluşabilir. Ufak şeyler nedeniyle tartışmalar gelişebilir.
Bu sureci yaşarken mutlaka bir takım soruları kendine sorar. Eşim için ne yapayım bu bizim özelimiz...

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

Erkeklerin vajinismus hastalığına bakışı

Erkeklerin vajinismusa bakışı

İlişkiye girememe probleminizle, genellikle evliliğinizin ilk günlerinde tanışırsınız. Belki de bir kısmınız vajinismusun ne olduğunu bile bilmiyorsunuzdur. Vajinusmusu hiç duymamışsınızdır. Probleminiz çözülür diye "bugün olur, yarın olur" diyerek erteleyebilir ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamaya bilirsiniz. Vajinismus bir erteleme hastalığıdır ve geçen süre sizin alehinize işlemektedir. Evlisinizdir, eşinize dokunamıyorsunuzdur. Eşinizden çok kendinizi suçlu görebilir ve kendinizi sorgulayabilirsiniz. Sadece sizin başınıza geldiğini düşünürsünüz. Arkadaşlarınız anne&baba olmuştur, sizin içiniz ise eşinize belli etmeseniz bile mutsuz, her an aklınızda bir problemle yaşamaktasınızdır. Belki de tedavi alıp, vajinismus probleminizi yenememiş olabilir, kurtulamayacağınızı düşünürsünüz... Oysa ki tedavileriniz sizin için uygun ve yeterli gelmemiştir. Çünkü kişi az bir gayretle doğru vajinismus tedavi yöntemleriyle bu sıkıntıyı aşar. 

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

Vajinismuslu kadınlar neler yaşıyor?

Vajinismusla yaşarken, bu durum kadını eşini çok fazla yıpratır. Eğer istemesine rağmen kendi başına vajinismusu yenemiyorsa da süreç kişiyi daha fazla yıpratmadan çözüm içinde adım atmak gerekir çünkü vajinismus çözülebilir bir problemdir ve ilişkiye istemenize rağmen girememe durumunuz sizin çok az bir gayret göstermenizle, doğru bir tedavi şekliyle, vajinismusla ilgili tecrübeli deneyimli merkezlerde kısa sürede vajinismustan kurtulmanızı sağlayacaktır. sizi bilgilendirme amaçlı vajinismusla yaşarken nasıl bir tablo ile karşı karşıya kaldığınızı anlatabilmek için sizden gelen birkaç başvuruyu değerlendirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Vaji̇ni̇smus yüzünden evli̇li̇ği̇m kötü gi̇di̇yor

Ben Merve 5 aydır evliyim ve eşimle cinsel ilişkiye giremiyorum çok denedik ama ilişkiye girmeyi başaramadık. Çok zor durumdayım sizden yardım bekliyorum evliliğim vajinismus yüzünden çok kötü gidiyor eşim ve ailemin baskısından yoruldum artık her şey çok ağır geliyor.

 

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

İlk Gece Korkusu Tedavisinden Önce Bilmeniz Gerekenler

İlk Gece Korkusu Tedavisinden Önce Bilmeniz Gerekenler

Eşiniz veya partnerinizle cinsel ilişkiye girmek istemektesiniz ve her cinsel ilişki yaşamanızda her denemeler olumsuz neticelendikçe kendinize kızmakta ve eksiklik düşüncesine kapılmaktasınız. Bu süreçte de cesaretinizi kaybetmektesiniz. Bu durumda vajinismusu kendi gayretlerinizle başarmak istemektesiniz fakat bunu başaramıyorsanızda vajinismusla ilgili cinsel ilişkiye girme korkularınızı yenmenizi sağlayacak tedaviler almayı karar verdiyseniz en önemli konulardan bir tanesi olan kızlık zarınızla ilgili anatomik sorun olup olmadığının tespitidir.Kızlık zarıyla ilgili güvenilir uzman kadın dogumcudan bilgi alınması gerekmektedir. Vajinismus durumlarında kişiyi rahatlayacağını düşünerek gereksiz kızlık zarı operasyonu tavsiye edilebilmekte. Fakat kızlık zarının ameliyatla alınması neticesinde vajinismus sorunu hala devam ettiği görülür.Bu durum karşısında gereksiz maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır.

Kategori: Makaleler

Devamını Oku

Diğer Makaleler...

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus, kadının tamamen kendi iradesi dışında, elinde olmayarak, istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri yaşayan kadınlar, cinsel ilişki sırasında kasılmaları sonucunda ilişkiyi tamamlayamaz ve genellikle cinsel ilişkinin tehlikelerine inanan aileler ve kültürlerden gelmektedir.Özellikle evlilikten önce, cinsellik değerlendirmesi olumsuz ve kötü gözle bakılır.

Vajinismus muyum?

  • Cinsel ilişkinin sıkıntılı, acı ve ağrılı olması,
  • Partneri ile cinsel ilişkiye girmekten çekinme, korkma ve bunun sonucunda da  cinsel ilişkiye girememek,
  • Cinsel ilişkinin kısmi olması “penisin bir bölümünün vajen içine girmesi”,
  • Vajina içine parmak yerleştirememek,
  • Vajina içine tampon sokamamak,
  • Kadın doğum muayenesinde vajinal ultrasonu yaptıramama,
  • Kadın doğum muayenelerinden endişe duyma, jinekolojik masaya çıkamamak,
  • Vajinen içine tıbbi tedavi amaçlı vajinal fitil veya vajinal kremi kullanamamak

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinin başarılı olabilmesi için kişinin niye vajinismus, niçin vajinismus, neden vajinismus olduğunu iyi bilmek, iyi anlamak son derece önemlidir. İnsanların hayata bakışları, nasıl farklı pencerelerden oluyorsa ve farklı görüyorlarsa aynı şey vajinismus içinde geçerli. sonuçta kişinin vajinismusla ilgili hikayesi, korkusu, endişesi, eşiyle olan durumu, eğitim durumu farklı olabilmektedir. O yüzdende vajinismus tedavisi kişiye yönelik planlanmalıdır.