• Vajinismus

Vajinismus boşanma sebebi midir?

Vajinismus boşanma sebebi midir?

Vajinismusun son aşaması olan ayrılık/boşanma aşamasında çiftler bize "vajinismus boşanma nedeni midir?" diye sorabilmektedirler. İlk gece korkuları zaman içine yayılır ve evliliğini vajinismusla sürdüren çiftler zamanla yıpranır ve kişileri ayrılıklara ve boşanmaya kadar da götürebilir. O yüzden de çiftlerin ilişkiye girememe problemini görmezden gelmek kişinin en başta kendisine sonra eşine ve evliliklerine zarar verir. 

VAJİNİSMUS BOŞANMAYA NEDEN OLUR MU?

Bu soruya daha iyi yanıt vermek için avukat hastalarımızın bizi bilgilendirdiği konuyu sadece size bir fikir versin diye paylaşıyoruz ama tabii ki son değerlendirme avukatlarınız la ilgilidir. Yargıtay’ın değerlendirmesi şu şekilde;

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin 2002/1552 E, 2003/2680 K, 20. 03. 2003 T. sayılı değerlendirmesin de, evlenmenin sosyal ve duygusal nedeninin yanında çiftlerin cinselliğe ilişkin fiziki durumlarının normal yapıda ise, psikolojik nedenlere bağlı evlilik birliği çerçevisinde ilk gece korkularına bağlı zamanla gelişen vajinismusa bağlı cinsel ilişkiye giremeyen çiftlerin evlilik birliğini temelinden etkilediğini onaylanmış.
Çiftlerin ortak hayatları sürerken uygun bir zaman diliminde cinsel ilişkinin gerçekleştirilememesi, çiftlerin birbirine karşı olumsuz düşüncelerin gelişmesine ve birlikte evlilik hayatının devam ettirilmesinde isteksizliğe sebep olmaktadır.
En önemli unsur vajinismus hastalığının varlığının direkt tek başına boşanma nedeni olarak belirtilemez. Yargıtay değerlendirmesinde vajinismus hastalığının cinsel hayatı yıprattığını belirtmiş ancak kadının vajinismus tedavisini isteyip istememesine göre durum değerlendirilme yapılmasını belirtmiştir. Eğer kişi vajinismusla ilgili tedaviyi kabul etmiyor ve tedavi olmuyorsa bu durum da boşanma nedeni olarak değerlendirilebilir ve hukukçuların değerlendirmesi bu aşamada, boşanmaya yol açabilir yönünde olmaktadır.

Bunun dışında da kişi vajinismusla ilgili tedaviyi kabul edip ve tedavi devam ederken bu nedenle boşanma davası karara bağlanamaz. Ayrıca vajinismus tedavisi devam ederken erkeğin vajinismus nedeniyle boşanma davası açması “hastalıkta ve sağlıkta” devam etmesi gereken evlilik birliğinin yükümlülüklerini ihlal ettiği anlamına gelir ve kadına tazminat ödemek zorunda kalabileceği söylenmektedir. Evlilik kurumu çiftlerin sadece duygusal ve sosyal bağlılığını değil cinsel bağlılığını da kapsayan bir kurumdur.
Şunu bir kez daha çiftlere hatırlatmakta yarar var biz zamanla çözeriz demek sadece yaşanılan sıkıntı ve problemleri görmezden gelerek sizi ve eşinizi gizlice yıpratmakta sesiz bir bomba gibi ne zaman ne şekilde size yansımasını tahmin edemezsiniz. Erkek eşler eşlerini üzmemek için durumu kabul edip zamana bırakınca kadınlar da zamana yayarak “eşim anlayışlı beni ilişkiye zorlamadı, problemim uzadığı için uyarmadı” demekte ve vajinismusla geçirdikleri süre için eşini suçlayabilmektedir. Zamanla vajinismusa bağlı öğrenilmiş çaresizlik neticesinde eşinden kocasından soğuyabilmekte hatta eşini, baba ağabey gibi algılayabilmektedir. Bu aşamada eşine bu duyguları paylaşınca eşinin tedavi olması için getiren kocalar bulunmaktadır. Bazen de erkekler çeşitli duygusal nedenlerden dolayı(cinsel isteksizlik, cinsellikten soğuma, eşinin kendisini istemediğini düşünme hatta öyle olmadığını bildiği halde zaman zaman bu duyguya kapılabilmekte ve başka nedenler…) eşlerini aldatabilmektedir. Bu aşamada çiftler evliliklerini bir kez daha sorgulayıp, görmezden geldikleri veya ihmal ettikleri vajinismus sorununu çözmek için tedavi almaya karar verirler. Bunun tersi durum olarak da vajinismusun son aşaması boşanmaya karar verebilirler. O yüzden de Doktor Saygın olarak bir çok vajinismus hastasının en yakından öykülerini gözlemlemiş birisi olarak vajinismus probleminizi görmezden gelmeyin ve kendi başına vajinismusu yenenlerden değilseniz, tecrübeli ve güvenilir vajinismus tedavi merkezlerinden destek almanız sizin ve aileniz için son derece önemlidir.

Op. Dr. Saygın Micozkadıoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıVajinismus ve boşanmayla ilgili hastalarımızın yaşadıkları duygu ve düşünceleri, sizi size en iyi anlatabilmek ve uyarmak amaçlı paylaşıyoruz. Vajinismus eninde sonunda karşınıza hep çıkar ve evliliğinizi yıpratır. Bu yıpratma sizi boşanmaya götürebilir. Tıpkı Merlin hanım gibi...

Vajinismus Tedavisi Amerika - İşletmeci Merlin Hanımın Yorumları

merlin-amerika


Vajinismus Tedavisi İstanbul - Biyolog Hanife Hanımın Yorumları

Hanife-BosanmaVajinismus hastalığını yaşarken, rahatsızlığınızı yenemeyeceğinizi düşünüp, eşinizden boşanmayı düşünürsünüz. Oysa boşanmak işin zor kısmı. Daha kolayı, çok az bir gayretle vajinismusu yenmek. Tıpkı vajinismus yüzünden boşanmak yerine, az bir gayretle vajinismusu yenen Ayşe hanım gibi... 

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Bankacı Ayşe Hanımın Yorumları

Aysenur


Vajinismus nedeniyle evliliğiniz bitme noktasında olabilir. Sizde o sırada tedavi için son bir çaba içinde olabilirsiniz. Tedavi aşamasında veya hemen bitiminde eşiniz sizden boşanmak isteyebilir. Sonuçta ne olursa olsun, vajinismus problemini hayatınızda yeni bir başlangıç içinde mutlaka çözmeniz gerekir. Tıpkı Selma hanım gibi...

Vajinismus Tedavisi İstanbul - Öğretmen Selma Hanımın Yorumları

Selma

Vajinismusla yaşarken, kocanız "ben bu şekilde, seninle ömür boyu yaşarım." desede, siz bu konuda boşanmanın en iyisi olduğunu düşünmeye başlarsınız ama eşinizi seviyorsunuzdur. İçinizde bu gelgitler ve tedaviyi ertelemekle ilgili ruh hali içindeyken tıpkı Almanya'dan Meltem Hanım gibi...

Vajinismus Tedavisi Almanya - Meltem Hanımın Yorumları

meltem-almanya

Etiketler: Vajinismus, İlk gece korkuları, Boşanma

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus, kadının tamamen kendi iradesi dışında, elinde olmayarak, istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri yaşayan kadınlar, cinsel ilişki sırasında kasılmaları sonucunda ilişkiyi tamamlayamaz ve genellikle cinsel ilişkinin tehlikelerine inanan aileler ve kültürlerden gelmektedir.Özellikle evlilikten önce, cinsellik değerlendirmesi olumsuz ve kötü gözle bakılır.

Vajinismus muyum?

 • Cinsel ilişkinin sıkıntılı, acı ve ağrılı olması,
 • Partneri ile cinsel ilişkiye girmekten çekinme, korkma ve bunun sonucunda da  cinsel ilişkiye girememek,
 • Cinsel ilişkinin kısmi olması “penisin bir bölümünün vajen içine girmesi”,
 • Vajina içine parmak yerleştirememek,
 • Vajina içine tampon sokamamak,
 • Kadın doğum muayenesinde vajinal ultrasonu yaptıramama,
 • Kadın doğum muayenelerinden endişe duyma, jinekolojik masaya çıkamamak,
 • Vajinen içine tıbbi tedavi amaçlı vajinal fitil veya vajinal kremi kullanamamak

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisinin başarılı olabilmesi için kişinin niye vajinismus, niçin vajinismus, neden vajinismus olduğunu iyi bilmek, iyi anlamak son derece önemlidir. İnsanların hayata bakışları, nasıl farklı pencerelerden oluyorsa ve farklı görüyorlarsa aynı şey vajinismus içinde geçerli. sonuçta kişinin vajinismusla ilgili hikayesi, korkusu, endişesi, eşiyle olan durumu, eğitim durumu farklı olabilmektedir. O yüzdende vajinismus tedavisi kişiye yönelik planlanmalıdır.
 • AA-Bahar
 • AA-Kayra
 • AA-Kutay-2
 • AA-Kutay
 • AA-Sezeryan2
 • AD-Bahar2
 • AD-Dogum3
 • Ahmet
 • BA-sezaryan
 • Ceren
 • Dogu
 • Elif
 • Fatih
 • Hira-2
 • Serpil-Kutay
 • Zehra-2
 • Zehra
 • ZehraDogumu
 • Zeki
 • deniz

Bize Ulaşın